До питання екотоксикологічної оцінки нанопрепаратів

Автор(и) Макаренко Н.А., доктор с.-г. наук, , Національний університету біоресурсів і природокористування України
Рудніцька Л.В., , аспірант, Національний університет біоресурсів і природокористування України
Рубрика Екологія
рік 2015 номер журналу №2, 2015
сторінки 8-13 індекс УДК УДК 504:632.95.024:631.811.98-022.532
Аннотація Стаття присвячена питанню безпеки нанопрепаратів і здійснення їх екотоксикологічної оцінки. За результати дослідження цитотоксичного ефекту на клітинах Allium cepa L. були зареєстровані мутації, які викликані дією наноагрохімікатів і пов’язані з грубим порушенням структури хромосом, пошкодженням мітотичного веретена (веретена поділу), а також зі зміною поведінки хромосом на веретені поділу. Для оцінки екотоксичного впливу нанопрепаратів на церіодафніях за величиною медіанно-летальної концентрації встановлено клас небезпечності препаратів: Аватар-1 віднесено до класу «надзвичайно небезпечні», а Nano-Gro - «небезпечні». В роботі експериментально обґрунтовано і науково доведено, що екотоксикологічна оцінка небезпеки наноагрохімікатів не повинна грунтуватися лише на вивченні залежності «доза-ефект» на рівні організму і популяції, вона повинна включати дослідження токсичного процесу, починаючи з рівня клітини та її органел.
Ключові слова клітина, цитоксичність, наноагрохімікати, популяція