Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

Історія інтродукції видів і сортів роду Іris L. в Україні на фоні світових тенденцій

Автор(и) Карпенко В.П., доктор с.-г. наук, професор, проректор з наукової та інноваційної діяльності, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Садово-паркове господарство
рік 2015 номер журналу №2, 2015
сторінки 85-92 індекс УДК 582.572.7:635.9(477)
Аннотація У статті наведено опрацьований літературний матеріал, починаючи з перших згадок (1 століття) й донині, стосовно уведення в культуру та використання видів і сортів роду Іris L. як в Україні, так і в світі. Вперше досліджено літературне закріплення української назви ірису – «півники». Показано, що в Україні ірисівництво формувалось на базі перших навчальних закладів та ботанічних садів, зокрема – Головного училища садівництва (нині – Уманський національний університет садівництва) та Царициного саду (нині – Софіївка), які існували як єдине ціле до 30-х років минулого століття. З’ясовано історію заснування основних світових спілок ірисівництва, значення в розвитку культури ірису видатних вітчизняних та зарубіжних учених, а також – ірисівників-аматорів.
Ключові слова Іris L., види й сорти, історія, інтродукція