Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

ФОРМУВАННЯ СИМБІОТИЧНОГО АПАРАТУ СОЧЕВИЦІ ЗА ДІЇ БІОЛОГІЧНИХ ПРЕПАРАТІВ

Автор(и) Карпенко В.П., доктор с.-г. наук, професор, проректор з наукової та інноваційної діяльності, Уманський національний університет садівництва, Україна
Новікова Т.П., , , Уманський національний університет садівництва
Притуляк Р.М., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри біології, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Мікробіологія
рік 2018 номер журналу №2, 2018
сторінки 39-44 індекс УДК 579.262:[633.35:631.81]
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2018-21-39-43 (Лінк)
Аннотація У статті наведено результати досліжень із вивчення особливостей формування симбіотичного апарату рослин сочевиці за дії гельної форми мікробного препарату (Rhizobium leguminosarum biovar viceae штам К-29) і регулятора росту рослин Регоплант (250 мл/т – передпосівна обробка насіння; 50 мл/га – посходове внесення). Ефективність бобоворизобіального симбіозу оцінювали у фази бутонізації, цвітіння та наливу бобів на рослинах сочевиці сорту Лінза. Кількість та масу бульбочок на кореневій системі культури визначали за методикою, описаною В.В. Волкогоном, вміст у бульбочках леггемоглобіну – за Г.С. Посипановим. Встановлено, що при комплексному використанні досліджуваних препаратів на кореневій системі сочевиці відбувалось зростання кількості і маси бульбочок та вмісту в них леггемоглобіну. В 2014 та 2018 рр. досліджень спостерігалась тенденція найактивнішого формування симбіотичного апарату сочевиці у варіантах за передпосівної обробки насіння сумішшю мікробного препарату (Rhizobium leguminosarum biovar viceae штам К-29) і регулятора росту рослин Регоплант (250 мл/т) із наступним посходовим внесенням останнього в нормі 50 мл/га.
Ключові слова сочевиця, мікробний препарат, регулятор росту рослин, симбіотична система, кількість та маса бульбочок, леггемоглобін