ПРИРОДООХОРОННІ АСПЕКТИ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР ВІД ФІТОФАГІВ – ВЕКТОРІВ ВІРУСНОЇ ТА МІКОПЛАЗМОВОЇ ІНФЕКЦІЇ НА БІОЦЕНОТИЧНИХ ПРИНЦИПАХ В УМОВАХ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЧАСТИНИ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Мостов’як І.І., кандидат с.-г. наук, доцент, Уманський національний університет садівництва
Шевченко Ж.П., кандидат біол. наук, , Уманський національний університет садівництва
Адаменко Д. М., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Сухомуд О.Г., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри захисту і карантину рослин, Уманський національний університет садівництва, Україна
Мостов’як С.М., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Крикунов І. В., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Кравець І.С., кандидат с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва, Україна
Суханов С. В., кандидат біол. наук, , Уманський національний університет садівництва
Фоменко О. О., , , Уманський національний університет садівництва
Кравченко О. В., , , Уманський національний університет садівництва
Чухрай Р. В., , , Уманський національний університет садівництва
Медвідь В. С., , , Уманський національний університет садівництва
Рубрика 202 "Захист і карантин рослин"
рік 2019 номер журналу №1, 2019
сторінки 103-111 індекс УДК 502.13:632.9(477.46)
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-1-103-111 (Лінк)
Аннотація Дослідження, проведені в умовах Уманського національного університету садівництва (центральна частина Лісостепу України), присвячені вивченню заходів і засобів, які сприяють природному регулюванню фітофагів, що є векторами (від лат. Vector – той, що несе, переносить, носій) вірусів та мікоплазм в агроценозах зернових культур. Встановлено, що в посівах пшениці озимої та ячменю ярого присутні комахи (цикадки і попелиці), еріофідний пшеничний кліщ Aceria tritici Shevtch., виявлені нами раніше як фітофаги, які є біологічними векторами (переносниками) вірусів і мікоплазм, а також встановлено наявність ентомофагів, зокрема хижих жужелиць як осіннього, так і весняно-літнього типу розвитку. Останнє обумовлює їх присутність в посівах цих культур протягом всього вегетаційного періоду. Доведено, що в даних умовах рослини пшениці озимої ранніх строків сівби (третя декада серпня та перша-друга декада вересня) інтенсивно заселяються фітофагами, що є переносниками вірусів та мікоплазм, а відтак, в значній мірі уражуються вірозами та мікоплазмозами. Останнє пояснюється тим, що комахи мігрують із літніх стацій (бур’яни з родини тонконогових, в тому числі й ті, що проростають в міжряддях не зібраних ще рослин цукрових буряків, кукурудзи, сої, а також багаторічних насаджень, падалиця пшениці озимої та ін.) голодними і, живлячись на листках озимих зернових колосових, для одержання поживного соку здійснюють багато пробних проколів в клітинах, що сприяє інтенсивному проникненню в них вірусних часток. На рослинах пізніх строків посіву цього явища не спостерігалось. Отже, для даних умов, раціональними строками сівби пшениці озимої є кінець вересня – початок жовтня. Ячмінь ярий доцільніше сіяти в першу декаду квітня, так як рослини пізніх строків сівби цієї культури активно заселяються попелицями як переносниками жовтої карликовості ячменю і уражуються цією хворобою інтенсивніше. Завдяки зменшенню ураженості вірозами і мікоплазмозами, урожайність пшениці озимої пізніших строків сівби була вищою і становила 4,91-4,72 т/га порівняно з урожайністю ранніх строків сівби цієї культури, яка становила 3,64-3,82 т/га. Урожайність ячменю ярого була вищою в разі, коли висівали цю культуру раніше, зокрема на початку квітня (45,1 т/га проти 34,3 т/га при пізніх строках сівби). На основі результатів багаторічних досліджень розроблено схему біоагроекосистеми «Зернові колосові культури – вірус, мікоплазма – фітофаги, як вектори вірусів і мікоплазм – дикорослі та смітні трави з родини тонконогових – фітофаги, як вектори вірусів і мікоплазм – зернові колосові культури» і на основі неї побудовано модель взаємовпливу різного характеру факторів як на рослину продуцента, так і на комах та кліщів – векторів вірозів та мікоплазмозів, що уражують зернові колосові.
Ключові слова фітофаги – вектори (переносники), вірус, мікоплазма, ентомофаги, пшениця озима, ячмінь ярий, строки сівби