УРОЖАЙНІСТЬ І ЯКІСТЬ ПЛОДІВ ЯБЛУНІ СОРТУ КАЛЬВІЛЬ СНІГОВИЙ ЗА РІЗНОГО УДОБРЕННЯ В ПОВТОРНО ВИРОЩУВАНОМУ НАСАДЖЕННІ

Автор(и) Копитко П.Г., доктор с.-г. наук, професор, професор кафедри загального землеробства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Яковенко Р.В., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри плодівництва і виноградарства, Уманський національний університет садівництва
Рубрика 203 "Садівництво і виноградарство"
рік 2019 номер журналу №1, 2019
сторінки 112-116 індекс УДК 634.11: 631.8
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-1-112-116 (Лінк)
Аннотація Розглянуто результати довготривалих досліджень формування врожаю і якості плодів яблуні сорту Кальвіль сніговий на насіннєвій підщепі за повторного вирощування на фонах мінерального живлення, створених тривалим удобренням (протягом 50 років) попереднього саду на темно-сірому опідзоленому ґрунті в Правобережному Лісостепу України. Впродовж усього періоду вирощування першого і другого покоління яблуні в дослідному саду застосовувалися органічне (40 т/га гною ВРХ), мінеральне удобрення (N120P120K120) та їх поєднання (20 т/га гною + N60P60K60), які вносили в старому насадженні раз у два роки восени під оранку в міжряддях на 18-20 см, а в новому повторному – гній, фосфорні та калійні добрива так само, а азотні половинними дозами щорічно навесні під культивацію на глибину 10-12 см. У результаті досліджень встановлено, що органічні добрива краще ніж мінеральні забезпечували формування вищих показників родючості ґрунту (вміст гумусу і рухомих елементів живлення, реакцію ґрунтового середовища, біологічну активність ґрунту) й відповідно підвищувалася урожайність дерев – за всі роки плодоношення сумарний урожай плодів за органічного удобрення був більший від контрольного без удобрення на 35 %, а за органо-мінерального і мінерального – на 27 і 18%. Середня маса яблук була більшою на удобрюваних деревах, а якісні показники істотно не відрізнялися.
Ключові слова яблуня, підщепа, сорт, удобрення, врожайність, якість плодів