Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

ОСОБЛИВОСТІ СЕЗОННОГО РИТМУ РОЗВИТКУ РОСЛИН АКТИНІДІЇ (ACTINIDIA LINDL.) В УМОВАХ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Пиж'янов В. В., , , Уманський національний університет садівництва
Поліщук В.В., доктор с.-г. наук, професор кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Балабак А. Ф., доктор с.–г. наук, професор, завідувач кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2019 номер журналу №2, 2019
сторінки 84-88 індекс УДК 58:581.95:582.814:581.16:634.1/7
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-2-84-88 (Лінк)
Аннотація Наведено результати досліджень з вивчення ефективності інтродукування в Правобережний Лісостеп України і вивчення фенологічних особливостей росту і розвитку сортів актинідії (Actinidia Lindl.) та розглянуто строки проходження фенологічних фаз сезонного циклу росту і розвитку маточних рослин. Узагальнено найбільш популярні для озеленення і використання в садівництві сорти актинідії (Actinidia Lindl.) та рекомендовано для культивування в ґрунтово-кліматичних умовах Правобережного Лісостепу України. Доведено, що кліматичні умови Правобережного Лісостепу України забезпечують проходження повного циклу сезонного розвитку рослинам інтродукованих сортів актинідії. Тривалість від набрякання, розтріскування і розкриття бруньок до початку достигання плодів, залежно від сорту, становить 121–157 діб, плоди повністю достигають, утворюють схоже насіння, що свідчить про успішну інтродукцію цих сортів у Правобережний Лісостеп України. Ріст пагонів у рослин актинідії нерівномірний впродовж періоду вегетації. Інтенсивність та тривалість ростових процесів залежить від сорту, типу пагонів (вегетативні, генеративні та вегетативно-генеративні), температури повітря і кількості опадів. Доведено, що період найактивнішого росту вегетативних та вегетативно-генеративних пагонів припадає на червень–середину липня, пагони чоловічих рослин актинідії вирізняються інтенсивнішим ростом порівняно з пагонами жіночих рослин. Досліджувані сорти актинідії характеризуються високою вегетативною продуктивністю, яка є біологічною основою для кореневласного розмноження.
Ключові слова актинідія, сорт, фенологічні фази розвитку рослин, маточні рослини, стеблові живці