ОЦІНКА ЗИМО І МОРОЗОСТІЙКОСТІ СОРТІВ ТА ФОРМ ФУНДУКА (CORYLUS DOMESTICA KOSENKO ET OPALKO)

Автор(и) Балабак А.В., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри екології та безпеки життєдіяльності, Уманський національний університет садівництва
Самойленко М.О., доктор с.-г. наук, професор кафедри виноградарства і плодоовочівництва, Миколаївський національний аграрний університет
Рубрика Садово-паркове господарство
рік 2017 номер журналу №1, 2017
сторінки 112-115 індекс УДК 634.54:634.1
Аннотація Наведено результати дослідження зимостійкості вирощуваних в Україні сортів та форм фундука (Сorylus domestica Кosenko еt Оpalko). Фундук має субтропічне походження з районів Туреччини та Кавказу прилеглих до Чорного моря. Дана культура відрізняється достатньою пластичністю, що зробило можливим її вирощування у більш північних садівничих зонах. Водночас активне просування виробництва плодів фундука все далі на північ вимагає більшої зимо- і морозостійкості даної культури. За мету ставилося визначити придатність рослин фундука до промислового вирощування в садівничій зоні України, що вимагало якомога точнішої оцінки потенціалу їх зимо- і морозостійкості. Як матеріал для досліджень використано рослини фундука сортів та форм, перспективних для вирощування в умовах України. Дослідження та заготівлю живцевого матеріалу проводили в маточниках фундука десятирічного віку дослідно-виробничої дільниці Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України протягом 2015–2016 рр. за загальноприйнятими методиками та рекомендаціями. Не зважаючи на несприятливі умови зимівлі 2015–2016 рр., підмерзання дослідних рослин фундука в умовах саду було дуже незначним (сумарний бал пошкодження складав до 10) та незначним (рівень пошкодження укладається в 11–20 балів). Окрім здатності витримувати короткочасні потужні морози, високу зимостійкість демонструють лише ті рослини фундука, які є менш сприйнятливими до провокаційного впливу відлиг. Оцінка зимо- і морозостійкості рослин фундука польовим методом підтвердила достатню адаптивність дослідних варіантів до умов досліджуваної садівничої зони. Кращими за морозостійкістю виявилися сорти і форми фундука Софіївський-1 і, особливо, Дар Павленка.
Ключові слова сорти фундука, температура, зимостійкість, горіхоплідні рослини, бруньки, листя, пагони, інтродукція, продуктивність