ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЗАЛОЗИСТОГО АПАРАТУ ТА ХІМІЧНОГО СКЛАДУ ЕФІРНОЇ ОЛІЇ ЛИСТКІВ МОНАРДИ ДВІЙЧАСТОЇ ЗА УМОВ ВИРОЩУВАННЯ В ПІВДЕННОМУ СТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Самойленко Т.Г., кандидат біологічних наук, доцент кафедри рослинництва і садово-паркового господарства, Миколаївський національний аграрний університет
Янченко І.А., , , Миколаївський національний аграрний університет
Рубрика Рослинництво
рік 2017 номер журналу №1, 2017
сторінки 77-72 індекс УДК 633.812:581.135.51
Аннотація В умовах експерименту всі досліджувані сорти формували типові для роду Monarda L. листки. Загальна площа листкового апарату залежала як від кущистості рослини так її облиственності і становила від 315,1 см2 у сорту Сніжана, до 856,0 см2 у сорту Серпанок. Під час генеративного періоду розвитку на поверхні епідерми формується залозистий апарат, залози розташовані, головним чином, на поверхні нижньої (абаксиальної) сторони листка. Під час активного цвітіння залозистий апарат займає від 3% до 7% загальної площі епідерми листків. У контрольного сорту Слава загальна площа залоз на одиницю поверхні абаксиальної сторони листкової пластинки у 2,4 рази більша у порівнянні з сортом Серпанок та у 1,6 разів більше у порівнянні з сортом Сніжана. Концентрація ефірної олії в досліджуваних зразках листків коливалась від 1,91% до 2,10%, це свідчить, що в цілому сорти не значно відрізняються між собою за даним показником. Контрольний сорт Слава, що характеризувався більш розвиненим залозистим апаратом, в 1,1-1,2 разів мав більшу концентрацію ефірної олії в органі у порівнянні з іншими сортами. В залежності від сортових особливостей у другий рік вирощування з 1 м2 з листкового апарату можливо отримати від 2,0 до 3,5 г ефірної олії. Сорт Слава суттєво відрізняється від сортів Сніжана та Серпанок, він має в 1,5- 1,7 рази більшу ефіроолійну продуктивність, що дозволило отримати більший вихід ефірної олії з листків. Хроматографічний аналіз показав присутність у складі ефірної олії більш ніж 30 хімічних компонентів. Основними компонентами ефірної олії монарди двійчастої, вирощеної в умовах Південного Степу України, є тимол, пара-цимен та карвакрол. Основним фенольним компонентом у всіх сортів, вирощених в зазначених умовах, є тимол, його концентрація перевищує вміст карвакролу в 1,8 разів.
Ключові слова монарда двійчаста, ефірна олія, залозистий апарат, сорт, компонентний склад