ВПЛИВ СПОСОБУ СІВБИ І НОРМИ ВИСІВУ НАСІННЯ НА РІСТ І РОЗВИТОК РОСЛИН СОЇ

Автор(и) Шепілова Т.П., кандидат с.-г. наук, старший викладач кафедри загального землеробства, Кіровоградський національний технічний університет
Петренко Д. І., кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри сільськогосподарського машинобудування, Центральноукраїнський національний технічний університет
Рубрика Рослинництво
рік 2017 номер журналу №1, 2017
сторінки 74-77 індекс УДК 633.52:631.5
Аннотація В статті наведено результати досліджень з вивчення впливу способів сівби і норм висіву на біометричні показники і врожайність ранньостиглого сорту сої Золушка. Встановлено, що збільшення норми висіву від 0,4 до 1,0 млн/га призводило до зменшення висоти і маси рослин сої. В широкорядних посівах з міжряддями 45 см маса і висота рослин була більшою, ніж у звичайних рядкових з шириною міжрядь 15 см, через кращу освітленість рослин. Площа листкової поверхні на 1 га була більшою при ширині міжрядь 15 см за норми висіву 0,8 млн/га – 61,0 тис. м2 і при міжряддях 45 см за норми висіву 0,6 млн/га – 60,5 тис. м2. Зрідження або загущення посівів призводило до зменшення площі листкової поверхні на 1 га. Найбільшу врожайність сої сорту Золушка забезпечила сівба з шириною міжрядь 15 см і нормою висіву насіння 0,8 млн/га – 19,7 ц/га. Розширення міжрядь від 15 до 45 см призводило до істотного зниження рівня врожайності в середньому на 17 %.
Ключові слова соя, спосіб сівби, норма висіву, маса рослин, висота рослин, площа листків, урожайність