АКТИВНІСТЬ РОСТУ ЯБЛУНІ ПІД ПРОТИГРАДОВОЮ СІТКОЮ ЗА РІЗНИХ СИСТЕМ УТРИМАННЯ ҐРУНТУ

Автор(и) Мельник О.В., доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства, Уманський національний університет садівництва
Терещенко М. М., , , Уманський національний університет садівництва
Шарапанюк О. С., , , Уманський національний університет садівництва
Рубрика 203 "Садівництво і виноградарство"
рік 2021 номер журналу №1,2021
сторінки 102-107 індекс УДК 634.11:631.17(477.4)
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2021-1-102-107 (Лінк)
Аннотація Протиградова сітка ефективно захищає плодові насадження від граду, сонячних опіків і шкодочинності птахів, проте впливає на мікроклімат і як наслідок, на активність процесу росту дерев. Метою роботи була оцінка активності росту інтенсивних насаджень яблуні сорту Джонаголд(Вілмута) на карликовій підщепі М.9 Т337. Утримання ґрунту в міжряддях парове та дерново-перегнійне (залуження), в при штамбових смугах завширшки один метр - гербіцидний пар, весняне мульчування двошаровою агротканиною щільністю 30+50 г/м2 (білим боком уверх) і розстеленою за місяць до збору врожаю дзеркальною плівкою. Чорну протиградову сітку з комірками 0,3 х 0,3 см щільністю 0,08 кг/м2 розгортали над кронами дерев на висоті 3,4 м після цвітіння. Встановлено, що приріст обхвату штамбу не перевищував значення 0,36 см та достовірно не залежав від досліджуваних чинників. За період ведення досліджень приріст обхвату штамбу на ділянках із залуженням міжрядь на 19,3 % перевищував аналогічний показник ділянок під чорним паром. Чисельність пагонів яблуні у насадженнях без сітки з чистим паром у міжряддях й агротканиною у пристовбурних смугах перевищувала показник насаджень під протиградовою сіткою із залуженими міжряддями і гербіцидним паром у пристовбурних смугах. На значення цього показника найбільше вплинув спосіб утримання пристовбурних смуг – 13,8 %. Порівняно з показниками під сіткою, пагони на третину довшів насадженнях без протиградової сітки з чистим паром у міжряддях і гербіцидним паром або світловідбивною плівкою у пристовбурних смугах. Пересічно за роки досліджень пагони на 11 % довші в насадженнях без сітки, а також з чистим паром у міжряддях. В цілому, у накритих сіткою насадженнях з чистим паром у міжряддях пагони коротші на 10 % і на 12,3 % менша їх сумарна довжина. Річний приріст обхвату штамбу дерев на 19 % вищий на залужених міжряддях, а кількість пагонів на 17 % більша за утримання пристовбурних смуг під агротканиною.
Ключові слова яблуня, протиградова сітка, утримання ґрунту, обхват штамбу, кількість пагонів, довжина пагонів