Мінливість дворічних сібов і напівсибів яблуні різних сортів колекції Вс.М. Крутовського

Автор(и) Матвєєва Р.М., доктор с.-г. наук, , Сибірський державний технологічний університет
Буторова О.Ф., доктор с.-г. наук, , Сибірський державний технологічний університет
Попова Н.М., , аспірант, Сибірський державний технологічний університет
Рубрика Плодівництво
рік 2015 номер журналу №2, 2015
сторінки 60-66 індекс УДК 630.165.62
Аннотація Наведено результати вивчення росту насіннєвого потомства яблуні, отриманого при гібридизації. Дослідження проведені в Ботанічному саду ім. Нд.М. Крутовського з деревами сортів Шаропай (зимовий, великоплідний), Антипасхальне (зимовий, з бордовим забарвленням плодів), Аркад стаканчатий, Золотий шип, Папіровка (раннє дозрівання, підвищена врожайність), Білий налив (великоплідний, ранній). Проведено порівняння дворічних сімей, одержаних від прямого і зворотного схрещувань батьківських пар, а також сімей тих же батьківських рослин при вільному запиленні, по висоті, діаметру стовбура і площі аркуша. У досліді, де в якості материнських були взяті дерева сорту Шаропай, найбільші показники сібів по висоті і діаметру стовбура були при гібридизації з деревом 54 сорту Папіровка, площа листа – деревом 4 сорти Аркад стаканчатий. Порівняння біометричних показників сібов від прямого і зворотного схрещувань було несуттєвим. Сім'ї від вільного схрещування дерев сорту Шаропай в більшості варіантів мали менші значення, ніж сім'ї сібів. В досвіді з використанням для гібридизації сорту дерев Антипасхальне найбільші показники (висота, діаметр стовбура і площу аркуша) були у сібів при схрещуванні з деревом 6 Золотий шип. При зворотному схрещуванні дерев показники були нижче. Відмінності між сім'ями склали по висоті до 12,1 %, діаметру стовбура – до 7,3 %, площі листя – до 39,7 %. Найбільші біометричні показники отримані при зворотному схрещуванні дерева 76а Антипасхальне з деревом 63 Папіровка. По площі листа виділяються сиби 54а Білий налив х 52 Антимасхальне і напівсіби дерева 54а Білий налив. Проаналізовано характер розподілу сібов і полусибов за забарвленням листя у варіантах з використанням сорти дерев Антипасхальне: при прямих схрещуваннях переважала бордове забарвлення листя (до 64 %), при зворотних – відсоток рослин з бордовою забарвлення не перевищував 37 %.
Ключові слова яблуня, селекція, фенологія, плодоношення, гібридизація, сорт, сіби.