Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

ФОРМУВАННЯ БІОМЕТРИЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ПРОДУКТИВНОСТІ РОСЛИН РОЗТОРОПШІ ПЛЯМИСТОЇ В УМОВАХ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Тарасюк В. А., канд. с.-г. наук, асистент кафедри землеробства, ґрунтознавства і захисту рослин, Подільський державний аграрно-технічний університет
Строяновський В. С., канд. с.-г. наук, асистент кафедри землеробства, ґрунтознавства і захисту рослин, Подільський державний аграрно-технічний університет
Безвіконний П.В., кандидат с.-г. наук, в. о. доцента кафедри плодоовочівництва, лісового і садово-паркового господарства Подільського державного аграрно-технічного університету,
Кравченко В.С., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Рослинництво
рік 2018 номер журналу №1, 2018
сторінки 33-37 індекс УДК 633.88:582.998(292.485)
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2018-1-33-37 (Лінк)
Аннотація Мета - визначити вплив строків сівби, способу сівби та глибини загортання насіння на формування біометричних показників рослин розторопші плямистої в умовах Правобережного Лісостепу України. Методи: польовий, аналітичний та статистичний. Результати. Встановлено, що у варіантах, де сівба проводилась на 1 см рослини були низькорослими, навіть візуально. Вони вирізнялись меншим габітусом. Найвищими сформувались рослини першого строку сівби широкорядних посівів. При загортанні насіння на 2 і 3 см висота рослин сягала 136-139 см. Найбільшою кількістю насіння в кошику виділялись варіанти сівби у першій декаді квітня з шириною міжрядь 45 см і глибиною загортання насіння 2 і 3 см. Цей показник склав 123,5 та 124,2 шт. з рослини, тобто з перевищенням контролю на 22,4 та 21,7 шт. Найбільшу кількість насіння з рослини 1316,2 шт. відмічено у варіанті першого строку (за рівня термічного режиму грунту 8–10 °С) сівби за ширини міжрядь 45 см і глибині загортання насіння 3 см. Аналіз взаємозв’язку показників продуктивності рослин і факторів, що досліджувались показує, що урожайність плодів розторопші плямистої суттєво залежить від біометричних показників, зокрема, кількості насіння з рослини (коефіцієнт кореляції r = 0,82), кількості насіння в кошику (коефіцієнт кореляції r = 0,89) та висота рослин (коефіцієнт кореляції r = 0,83).
Ключові слова ширина міжрядь, норма висіву, біометричні показники, насіння, розторопша плямиста