ФОРМУВАННЯ ФОТОСИНТЕТИЧНОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ ПОСІВІВ СОЇ ЗА ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ФУНГІЦИДІВ ТА ІНОКУЛЯНТА У ПРАВОБЕРЕЖНОМУ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Мостов’як І.І., кандидат с.-г. наук, доцент, Уманський національний університет садівництва
Кравченко О. В., , , Уманський національний університет садівництва
Рубрика Рослинництво
рік 2018 номер журналу №2, 2018
сторінки 21-25 індекс УДК 581.132:[633.34:632.952:631.87(477.46)]
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2018-21-21-24 (Лінк)
Аннотація У статті наведено результати досліджень з вивчення фотосинтетичної діяльності посівів сої за використання різних видів фунгіцидів та інокулянта Ризоактив. Об’єктами досліджень слугували рослини сої сорту Аннушка та мікробний препарат (МБП) Ризоактив. Концентрацію хлорофілів а і b досліджували у фазу завершення цвітіння-утворення бобів за допомогою спектрофотометра згідно методики З.М. Грицаєнко зі співавторами. Показники чистої продуктивності фотосинтезу посівів розраховували за методикою А.О. Ничипоровича. У результаті досліджень встановлено, що на продуктивність фотосинтетичних процесів в рослинах сої, крім погодних та агротехнічних умов значний вплив чинять біологічно активні речовини (різні види фунгіцидів та мікробний препарат). Встановлено,що внесення фунгіцидів Аканто плюс 28 КС, 1,0 л/га, Амістар Екстра 280 SC, КС, 0,75 л/га, Бампер супер 490, КЕ,1,5 л/га, Імпакт К, к.с., 0,8 л/га, Коронет 300 SC, КС 0,8 л/га на фоні інокулянта Ризоактив (2,0 кг/т н.н.) концентрація зелених пігментів (хлорофілів а і b) значно зростає, що сприяє збільшенню показників чистої продуктивності фотосинтезу. Це пов’язано з тим, що за сумісного застосування фунгіцидів й інокулянта досягається оптимальна дія на рослини сої: за рахунок фунгіцидів знижується захворюваність культурних рослин, а за використання інокулянта покращується рівень мінерального живлення.
Ключові слова соя, фунгіцид, інокулянт, чиста продуктивність фотосинтезу, хлорофіл a і b