ЗОНАЛЬНА МІНЛИВІСТЬ УРОЖАЙНОСТІ САЛАТУ ПОСІВНОГО ЛИСТКОВОГО (LACTUCA SATIVA VAR. SECALINA L.) СОРТУ СНІЖИНКА

Автор(и) Хареба О. В., , , Інститут овочівництва і баштанництва НААН,
Горова Т. К., , , Інститут овочівництва і баштанництва НААН
Кондратенко С. І., , , Уманський національний університет садівництва
Ткалич Ю. В., , , Інститут овочівництва і баштанництва НААН
Рубрика Овочівництво
рік 2018 номер журналу №2, 2018
сторінки 52-58 індекс УДК 631.527:635
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2018-21-52-57 (Лінк)
Аннотація Мета. Дослідити параметри зональної адаптивності та обґрунтувати залежність урожайності салату посівного листкової різновидності Lactuca sativa var. secalina L. сорту ‘Сніжинка’ від гідротермічних коефіцієнтів умов вирощування Лівобережного Лісостепу і Полісся України. Методи. Польовий, лабораторний, розрахунковий, аналітичний з елементами екстраполяції, статистичний. Результати. Наведено результати досліджень з визначення залежності урожайності салату посівного листкового сорту ‘Сніжинка’ від гідротермічного коефіцієнту за вирощування в умовах Лівобережного Лісостепу та Полісся України. Оптимальні значення ГТК для отримання максимального рівня урожайності в умовах Лівобережного Лісостепу становлять 0,8–1,0, в умовах Полісся – 1,2–2,0. В умовах Полісся вплив погодних умов на урожайність сорту салату посівного був найменшим. Відносна стабільність сорту більша в умовах Лісостепу (20,24 %). Але в умовах Лісостепу за параметром bi сорт салату ‘Сніжинка’ був більш екологічно пластичним (1,24), тобто за сприятливих погодних умов демонстрував відносно високу урожайність. В умовах Полісся навпаки сорт ‘Сніжинка’ був менш пластичним (0,76) та з меншим рівнем відносної стабільності генотипу (15,94 %). Селекційна цінність генотипу (СЦГ) для сорту салату посівного ‘Сніжинка’ у зоні Полісся склала 4,59. Висновки. В зоні Лівобережного Лісостепу за коливанням відповідно року вирощування суми активних температур 1076–1318 оС та суми опадів 56,6–193,6 мм урожайність салату посівного сорту ‘Сніжинка’ становила 6,7–12,2 т/га. У зоні Полісся відношення суми опадів до суми активних температур (ГТК) майже не вплинуло на формування врожайності за його коливанням від 0,65 до 1,48. Залежність формування врожайності у зонах Лісостепу і Полісся за коефіцієнтом еластичності відповідно становила – 0,05 і 0,26, що вказує на сприятливість умов природної зони Лівобережного Лісостепу для розвитку салату посівного листкового. Загальна та специфічна адаптивні здатності сорту ‘Сніжинка’ були вищими у зоні Лісостепу (0,75 та 3,93 відповідно); найбільша селекційна цінність сорту характерна для зони Полісся (4,59).
Ключові слова салат листковий, сорт, гідротермічний коефіцієнт, адаптивна здатність, генотип, фенотип, мінливість, пластичність, урожайність