Уманський НУС | сьогодні: 23.04.2024

КОРІННІ Й ПОХІДНІ ТИПИ ДЕРЕВОСТАНІВ У НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНИХ ТИПАХ ЛІСУ НА ВОДОЗБОРАХ РІЧОК ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ

Автор(и) Бондар О.Б., , аспірант лабораторії лісівництва, Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького
Румянцев М. Г., канд. с.-г. наук, , Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2019 номер журналу №1, 2019
сторінки 76-81 індекс УДК 630.182
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-1-76-81 (Лінк)
Аннотація Стаття присвячена вивченню корінних і похідних типів деревостанів у двох найбільш поширених типах лісу – свіжій кленово-липовій діброві і свіжому дубово-сосновому субору на водозборах річок Сула, Псел, Ворскла та Сіверський Донець та їхніх притоках. За допомогою програми MapInfo Professional 12.5 і векторної карти України визначено межі 118 річок на території Лівобережного Лісостепу, у тому числі в розрізі великих водозборів річок: Сула – 36 шт.; Псел – 35 шт.; Ворскла – 24 шт.; Сіверський Донець – 23 шт. Типологічний аналіз лісів проводили відповідно до методики української школи лісової типології. На основі матеріалів лісовпорядкування (повидільної бази даних ВО «Укрдержліспроекту») станом на 01.01.2011 проаналізовано корінні та похідні типи деревостанів в умовах свіжої кленово-липової діброви (на 99 водозборах) і свіжого дубово-соснового субору (на 78 водозборах) у межах Лівобережного Лісостепу України. Визначено, що корінні деревостани на окремих водозборах за часткою площі можуть переважати, або займати незначну частку від загальної площі лісів, або взагалі бути відсутніми, зокрема на водозборах річок 3-го порядку, що обов’язково необхідно врахувати під час організації, планування та ведення лісового господарства. Встановлено, що кількість та частка похідних деревостанів від загальної площі лісів на водозборах річок Сула, Псел, Ворскла та Сіверський Донець та їхніх притоках є більшою в свіжій кленово-липовій діброві, порівняно з свіжим дубово-сосновим субором, що пояснюється багатими лісорослинними умовами. Результати проведених досліджень доцільно використовувати в навчальному процесі під час підготовки фахівців лісового господарства.
Ключові слова корінні типи деревостанів, похідні типи деревостанів, свіжа кленово-липова діброва, свіжий дубово-сосновий субір, водозбір, дуб звичайний, сосна звичайна