Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

НАСІННЄВА ПРОДУКТИВНІСТЬ ЛЮПИНУ БІЛОГО (LUPINUS ALBUS L.) ЗАЛЕЖНО ВІД ГЕРБІЦИДНОГО ВПЛИВУ

Автор(и) Вересенко О. М., наук. співробітник, , ННЦ«Інститут землеробства НААН»
Полторецький С.П., доктор с.-г. наук, професор кафедри рослинництва, Уманський національний університет садівництва, Україна
Полторецька Н. М., кандидат с.-г. наук, доцент, Уманський національний університет садівництва
Кононенко Л.М., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Кравченко В.С., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2019 номер журналу №1, 2019
сторінки 48-53 індекс УДК 633.367:631.53.02:632.954
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-1-48-53 (Лінк)
Аннотація Через незначну кількість наукових публікацій з впливу гербіцидів на посівні якості насіння люпину та практично повну відсутність даних з їх впливу на врожайні властивості актуальним є проведення таких досліджень. Метою досліджень було встановлення особливостей формування і реалізації посівних якостей та врожайних властивостей насіння сортів люпину білого залежно від внесення гербіцидів в умовах правобережної зони північного Лісостепу України. Методика досліджень включала використання польового, лабораторного і статистичного методів. Результати досліджень дозволили встановити, що рослини люпину білого на забур’янених ділянках (без прополювання і гербіцидів) виявилися найменш продуктивними – 65,6% (сорт Серпневий) і 67,7% (сорт Чабанський). Найвищу врожайність насіння серед варіантів із внесенням гербіцидів забезпечило застосування Харнесу і бакової суміші Прометрекс + Юпітер (сорт Серпневий – 3,50 і 3,49 т/га, сорт Чабанський – 3,83 і 3,87 т/га відповідно). Внесення гербіцидів по сходах негативно вплинуло на формування урожайності – вона була істотно нижчою серед варіантів із застосуванням гербіцидів і становила у сорту Серпневий – 2,80 і 2,75 т/га, а у сорту Чабанський – 3,03 і 3,06 т/га. На ділянках цих варіантів також спостерігали затримку росту й розвитку рослин люпину, що особливо прослідковувалося в першій половині вегетації.
Ключові слова люпин білий, насіння, сорт, гербіцид, посівні якості, врожайні властивості