ВИКОРИСТАННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДИНИ КИПАРИСОВІ ПРИ ОЗЕЛЕНЕННІ ТЕРИТОРІЇ БІОСТАЦІОНАРУ ВНАУ

Автор(и) Матусяк М.В., , аспірант, Вінницький національний аграрний університет
Варгатюк О. В., , , Вінницький транспортний коледж
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2019 номер журналу №2, 2019
сторінки 79-83 індекс УДК 712.41:582.477
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-2-79-83 (Лінк)
Аннотація У статті визначено вікову та кількісну структуру насаджень родини Сupressaceae F. Neger, проведено оцінку та аналіз життєздатності та перспективності інтродукції представників даної родини. У роботі застосовано сучасні оцінки життєздатності та перспективності інтродукції деревних рослин в умовах регіону дослідження, яку проведено згідно з методом інтегральної числової оцінки життєздатності та перспективності дерев та кущів на основі візуальних спостережень П. І. Лапіна (1973) та С. В. Сіднєвої (1973). Згідно вікового аналізу таксономічного складу переважають молоді генеративні особини у віці від 2 до 6 років (95 %). Старих генеративних особин у віці понад 30 років найменше (5 %). Згідно проведених досліджень із всіх видів біостаціонару ВНАУ цілком перспективними є 5 видів рослин (Chamaecyparis lawsoniana (Andr.) Parl.; Juniperus chinensis L.; Juniperus communis L.; Thuja occidentalis L.; Thuja orientalis L.); перспективними – 2 види (Juniperus x media L.; Juniperus sсоpulorum L.); менш перспективними – 2 види (Juniperus horizontalis Moench.; Thujopsis dolabrata Sieb. Et Zucc.). Встановлено, що рівень адаптації у Chamaecyparis lawsoniana (Andr.) Parl., Chamaecyparis pisifera Sieb. et Zucc., Thujopsis dolabrata Sieb. Et Zucc., Thuja occidentalis L., Thuja plicatа D. Don – високий (ІV рівень адаптації), у Juniperus horizontalis Moench., Juniperus communis L. – добрий (III рівень адаптації), Juniperus chinensis L., Thuja orientalis L. – середній (II рівень адаптації), Juniperus sabina L., Juniperus sсоpulorum L. – слабкий (I рівень адаптації). На основі проведених досліджень розроблено пропозиції виробництву, які передбачають застосування методів та заходів щодо максимально можливого використання інтродукційного потенціалу видів родини Кипарисові, застосування оптимальних методів догляду у різних типах посадок для збереження декоративності та успішного росту інтродукованих видів.
Ключові слова біостаціонар, інтродукція, Кипарисові, адаптація, життєздатність, акліматизація