МІНЛИВІСТЬ ОСНОВНИХ ГОСПОДАРСЬКО-ЦІННИХ ОЗНАК У СТІЙКИХ ДО ГЕРБІЦИДІВ ГІБРИДІВ СОНЯШНИКУ СЕЛЕКЦІЇ ТОВ «ВНІС» В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ І ПІВДЕННОГО СТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Шарипіна Я. Ю., кандидат біологічних наук, , ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» (м. Київ)
Боровська І. Ю., доктор с.-г. наук, , ТОВ «Всеукраїнський науковий інститут селекції» (ВНІС)
Парій Я. Ф., , , ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» (м. Київ)
Парій Ю. О., кандидат біологічних наук, , ТОВ «Всеукраїнський науковий інститут селекції» (ВНІС) (м. Київ)
Бабич В. О., , , ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» (м. Київ)
Сірко А. С., , , ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» (м. Київ)
Наконечна М. С., , , ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» (м. Київ)
Костенко Ю. С., , , ТОВ «ДЖІН ЕНД СІДЗ» (м. Київ)
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2020 номер журналу №1, 2020
сторінки 71-80 індекс УДК 633.854.78:631.527
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2020-1-71-80 (Лінк)
Аннотація У статті наведено результати екологічного випробування гібридів соняшнику селекції ВНІС, стійких до імідазолінонів (IMI) та трібенурон - метилу (SU). Виявлено неоднозначність реакції гібридів певної групи стійкості до гербіциду при формуванні ознак у контрастних агрокліматичних умовах вирощування. Визначено параметри мінливості основних господарсько-цінних ознак гібридів (урожайність, вміст олії в насінні, збір олії з одиниці площі). Для гібридів, стійких до імідазолінонів, більш комфортними при формуванні урожайності і збору олії з одиниці площі були умови Київської області (Лісостеп); для формування вмісту олії в насінні – умови Херсонської області (Південний Степ). Для гібридів, стійких до трібенурон - метилу, формування урожайності і збору олії з одиниці площі оптимально відбувалося у Південному Степу (Миколаївська область), вмісту олії в насінні – у Лісостепу (Київська область). Встановлено, що IMI - гібриди переважали SU - гібриди за урожайністю та збором олії з одиниці площі у кожній з точок випробування. Виділено перспективні для виробництва гібриди соняшнику різного типу пластичності та регіональної спрямованості, стійкі до імідазолінонів і трібенурон - метилу, які одночасно поєднують високі показники урожайності, вмісту олії в насінні і збору олії з одиниці площі.
Ключові слова соняшник, Heliаnthus аnnuus L., гібрид, урожайність, вміст олії в насінні, екологічне випробування