Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

АНАЛІЗ СТАНУ КВІТНИКОВОГО ОФОРМЛЕННЯ МІСТА КРОПИВНИЦЬКИЙ ТА ШЛЯХИ ПОЛІПШЕННЯ

Автор(и) Т. О. Бойко, , кандидат біологічних наук, доцент кафедри лісового та садово-паркового господарства, Херсонський державний аграрно-економічний університет (м. Херсон, Україна)
А. М. Ворона, , головний агроном, Комунальне підприємство «Благоустрій» «Кропивницької міської ради» (м. Кропивницький, Україна)
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2023 номер журналу №2, 2023
сторінки 71-76 індекс УДК 712.4 / 635.92
Індекс DOI 10.32782/2310-0478-2023-2-71-76 (Лінк)
Аннотація Важливими елементами великих зелених зон є квітники. Вони впливають на зовнішній вигляд вулиць, площ, паркових пейзажів, урізноманітнюють міський ландшафт, сприяють створенню екологічного балансу та впливають на емоційний стан населення. Квіткове оформлення надає об’єктам озеленення своєрідних неповторних рис, дозволяє урізноманітнити простір, додати яскравих барв та логічно завершити композиції. Просторове розміщення квітників в сучасному містобудуванні має підпорядковуватись загальній концепції містобудування, має за стилістичним оформленням гармонійно вписуватись у існуючі об’єкти озеленення. Їх створення та догляд є інвестицією у сталий розвиток сучасного міста, його туристичну та рекреаційну привабливість та загалом створення екологічної рівноваги урбоекосистем. В результаті досліджень встановлено, що у квітниках Кропивницького визначено 49 видів трав’янистих рослин, які належать до 37 родів та 22 родин. Найбільш чисельними є представники родин Asteraceae Dum. (8 видів), Liliaceae Juss. (6 видів), Lamiaceae Lindl. (5 видів), Crassulaceae DC. (3 види), Geraniaceae Juss. (3 види). Інші родини представлені одним-двома видами. Однорічних рослин 15 видів, багаторічних – 34 види. Масово трапляється лише 9 видів. Найбільш поширеними в квітковому оформленні центральної частини міста Кропивницький є однорічники Рetunia х hybrida Vilm., Coleus scutellarioides (L.) Benth., Pelargonium peltatum (L.), Kochia scoparia (L.) Schrad. та багаторічні рослини Gaillardia x hybrida Kobold., Sedum reflexum L., Hylotelephium spectabile (Boreau) H. Ohba, Tulipa hybridus L., Muscari botryoides (L.) Mill. В проективному покритті квітників переважають декоративно-листяні та гарноквітучі однорічні рослини. Межі деяких партерних квітників оточені стриженими бордюрами. Запропоновано розширити асортимент квіткових рослин багаторічними видами, які адаптовані до клімату посушливих регіонів, мають тривале цвітіння та декоративний вигляд протягом року, а також можуть гармонійно виглядати у різних квіткових насадженнях, поєднуватись з традиційними квітковими культурами, та комбінуватись з вічнозеленими та листопадними рослинами фону.
Ключові слова квітники, однорічники, дворічники, таксономічний склад, озеленення