ДІАГНОСТИКА СТАНУ ДЕНДРОФЛОРИ СТУДМІСТЕЧКА УМАНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ САДІВНИЦТВА В УМОВАХ ЗМІН КЛІМАТУ

Автор(и) Мамчур Т.В., кандидат с.-г. наук, старший викладач кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Парубок М.І., кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2023 номер журналу №2, 2023
сторінки 83-99 індекс УДК 712.4:005.52:551.581.2(477.46)
Індекс DOI 10.32782/2310-0478-2023-2-83-99 (Лінк)
Аннотація У статті викладено результати аналізу діагностичного стану зелених насаджень студмістечка Уманського національного університету садівництва, м. Умань, Черкаська обл., з урахуванням фенологічних спостережень за 2021-2023 рр. Вивчено та проаналізовано таксономічний склад дендрофлори, встановлено вік, кількість інтродукованих та аборигенних видів. Охарактеризовано сучасний стан насаджень, встановлено їх групи за ознаками декоративності на трьох частинах території: лісопаркова зона ботанічного розсадника кафедри біології, дендрарій центральної частини університету та «Версаль» біля адміністративної будівлі. Проведено аналіз термінів проходження фенологічних фаз у дерев та кущів, які зростають у даних умовах, що вказує на їх успішну акліматизацію в об’єктах озеленення. Обґрунтовано їх життєвість в умовах змін клімату. Виділено основні фенофази, які відмічалися під час спостережень. Розглянуто наслідки антропогенного навантаження на життєвість зелених насаджень. Представлено аналіз росту і розвитку в умовах створеного ландшафтного об’єкту. Зібрано та представлено фотоматеріал спостережень, відібрано гербарні зразки досліджуваних рослин у різні періоди вегетації (в безлистому, у листвяному та квітучому стані), що увійшли до фонду гербарію (UM). Таким чином, зібраний матеріал може бути використано у дослідженнях певного таксону в даних умовах, який пов’язано з одного боку з біологічними дослідженнями, з іншого з дендрологічними та екологічними. Також має перспективи з вивчення під час навчального процесу та впровадження в садово-паркові об’єкти в умовах урбанізованих територій. Гербарні збори поповнять історичне надбання університету, які стануть науковим матеріалом із вивчення інтродукції рослин.
Ключові слова зелені насадження, фенологічні фази, дендрофлора, діагностика стану рослин, зміни клімату, озеленення, гербарний зразок