ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ ПАРКУ «ПЕРЕМОГА» М. ЧЕРКАСИ

Автор(и) Шлапак В. П., доктор с.-г. наук, професор, , Уманський національний університет садівництва
Коджебаш А. В., , , Уманський національний університет садівництва
Парубок М.І., кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2023 номер журналу №2, 2023
сторінки 111-117 індекс УДК 712.253(477.46)
Індекс DOI 10.32782/2310-0478-2023-2-111-117 (Лінк)
Аннотація Досліджено розміщення, історію розвитку, та сучасний стан парку «Перемога» м. Черкаси. Проаналізовано склад насаджень, розподіл території парку за типами садово-паркових ландшафтів Л.І. Рубцова. Розраховано індекси видового різноманіття Уїткера, Сімпсона та Шеннона та оцінено санітарний стан зелених насаджень. Відзначено, що парк мав кілька етапів свого розквіту. Парк «Перемога» м. Черкаси був відкритий у 1975 році у Південно-Західному мікрорайоні міста (на той час це була околиця), до нього прилягають вулиці Смілянська та Зоологічна. У 1982-у р. парк отримав статус пам’ятки садово-паркового мистецтва. Площа парку на сучасному етапі складає 20,2 га. На території парку розміщені штучні пагорби та озеро з мережею струмків, є меморіальна, розважальна та пейзажна зона. Міський парк поєднаний з Черкаським зоологічним парком. Символом парку можна вважати літак СУ-7БКЛ, що було встановлено як пам’ятний знак на честь льотчиків 8-ї Гвардійської бомбардувальної авіаційної дивізії, яка визволила м. Черкаси від німецько-фашистських загарбників. У свій час парк «Перемога» зазнав реконструкції. 1985-го р. парк відкривали повторно після оновлення партерної частини. На даний час парк охороняється, має мережу освітлення. Малі архітектурні форми також представлені садовими лавками для коротко- та довгострокового відпочинку, скульптурами, урнами для сміття, встановлено павільйони, атракціони. Проведено аналіз зелених насаджень парку з розподілом зростаючих видів деревних і кущових рослин по відношенню до родів, родин та відділів. У парку «Перемога» росте 77 видів деревних рослин, які відносяться до 47 родів та 25 родин, з них до голонасінних відноситься 3 роди, що представлені 4-ма видами. Видове різноманіття деревних насаджень досить високе. Індекс Уїткера 1 становить 8,00, Уїткера 2 – 11,61, Шеннона – 1,22, Сімпсона – 12,34. При обстеженні дерев на пробній площі у 10000 м2 у відповідності до санітарних норм було виявлено 270 дерев, що віднесено до 1 категорії, 96 – до другої, 25 – до третьої, 13 – до четвертої, 16 – до п’ятої та 1 до шостої. Насадження парку відносяться до ослаблених.
Ключові слова історія створення, видовий склад, класифікація Рубцова, парковий тип ландшафту, видове різноманіття