Інтродукція рідкісних та зникаючих деревних і чагарникових рослин у ботанічному розсаднику Уманського національного університету садівництва та перспективи використання їх в озелененні

Автор(и) Парубок М.І., кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Мамчур Т.В., кандидат с.-г. наук, старший викладач кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Свистун О.В., , старший викладач кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Садово-паркове господарство
рік 2014 номер журналу №1
сторінки 96-102 індекс УДК 58.08:635.054:712.4(477.46)
Аннотація Cтаття присвячена вивченню біоморфологічних та екологічних особливостей рідкісних, зникаючих та реліктових деревних і чагарникових видів рослин, їх інтродукції в умовах ботанічного розсадника Уманського національного університету садівництва та перспективи використання в озелененні на об’єктах різного функціонального призначення. Вивчено біоморфологічні, екологічні та декоративні особливості 10 видів рослин: Ginkgo biloba L., Taxus baccata L., Staphýlea pinnata L., Euonymus nana Bieb., Rhododendron luteum Sweet., Magnolia kobus Thunb., Amygdalus nana L., Liriodendron tulipiferum L., Hedera helix L. і Corylus colurna L. Проведено порівняльно-морфологічні дослідження інтродукованих видів з гербарними зразками фонду Гербарію кафедри садово-паркового господарства Уманського НУС для підтвердження їх реінтродукції, а також, як перспективних видів для використання в озелененні. Описані інтродуковані види колекційного ботанічного розсадника є маточними рослинами для заготівлі живців з метою забезпечення резерву вихідного садивного матеріалу, який вирощено на основі стеблового живцювання в умовах захищеного ґрунту. Відмічено актуальність проведення досліджень стосовно біологічних основ збереження ex situ, узагальнено літературні дані, що стосуються основних напрямків реінтродукції рідкісних, зникаючих і реліктових видів рослин в умови Правобережного Лісостепу України з використанням досвіду їх інтродукції, максимальної охорони та озеленення. Видовий склад рослин ефектно виглядатиме в озелененні населених місць та у створенні садово-паркових композицій: солітерних і групових насадженнях, партерних газонах, кам’янистих гірках, алеях, парках та скверах.
Ключові слова інтродукція, ex situ, рідкісні, зникаючі, реліктові рослини, ботанічний розсадник, озеленення, охорона