Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

БОТАНІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ТА МОРФОЛОГО-БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОДУ CALLISTEPHUS CHINENSIS (L.) NESS. ДЛЯ ВИКОРИСТАННЯ В ОЗЕЛЕНЕННІ

Автор(и) Поліщук В.В., доктор с.-г. наук, професор кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Турчина С.Я., , аспірант кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва
Рубрика Садово-паркове господарство
рік 2016 номер журналу №2, 2016
сторінки 83-87 індекс УДК УДК 582.988:712.3(477.4)
Аннотація Інтродуковано і узагальнено найбільш популярні сорти виду калістефусу китайського (Callistephus chinensis (L.) Ness.) та рекомендовано для культивування в ґрунтово-кліматичних умовах Правобережного Лісостепу України. Висвітлено можливість використання інтродукованих генотипів для селекції та біотехнології і вивчено основні господарсько-цінні ознаки сортів калістефусу китайського (Callistephus chinensis (L.) Ness.). За господарським призначенням сортотипи айстри розділено на зрізні, обсаджувальні та універсальні. Найбільше сортів віднесено до групи універсальних і зрізних айстр, що мають високе стебло, великі суцвіття. Невелику групу становлять також обсаджувальні сорти, які традиційно вико¬ристовуються в декоративному садівництві. Вони характеризуються низьким або карликовим ростом, а також великою кількістю одночасно квітуючих суцвіть на рослині. За результатами досліджень з вивчення морфологічних ознак отримано повне уявлення про варіювання як кількісних, так і альтернативних характеристик рослин калістефусу китайського. Узагальнено, відповідно до Методики державного сортовипробування, забарвлення квіток та суцвіття, яке було різних кольорів: біле, рожеве, ніжно-рожеве, абрикосово-рожеве, світло-малинове, темно-бордове, темно-малинове, темно- синє та світло-блакитне, що підтверджує широкий спектр селекційно-насінницьких досліджень. За формою куща майже всі сортотипи були колоноподібні, за виключенням сортів Гольдшатц, Лебедине озеро та Оксамит, у яких форма куща була розлогою. Досліджувані генотипи характеризувалися різною продуктивністю, яка варіювала від 1,5 г/куща у сорту Юлія до 3,5–4,0 г/куща у сорту Одарка.
Ключові слова вихідний матеріал, калістефус китайський, селекція, сорти, інтродукція, квітування, класифікація, морфологічні ознаки, господарсько-цінні ознаки