ВПЛИВ ГЕРБІЦИДІВ НА ЯКІСТЬ МАТОЧНИХ КОРЕНЕПЛОДІВ ТА НАСІННЯ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ ЗА ОБРОБКИ ПОСІВІВ МАТОЧНИКІВ

Автор(и) Доронін В. А., доктор с.-г. наук, професор, Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України
Кравченко Ю. А., кандидат с.-г. наук, с.н.с., Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України
Доронін В. В., , молодший науковий співробітник Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України, Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України
Будовський М.Д., кандидат с.-г. наук, старший науковий співробітник, , Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України
Рубрика Насінництво
рік 2016 номер журналу №2, 2016
сторінки 22-28 індекс УДК 633.63: 631. 531.12
Аннотація Дослідженнями з впливу гербіцидів, які широко використовуються на цукрових буряках проти дводольних бур’янів (Бетанал Експерт, к.е.) та проти злакових бур’янів (Центуріон, к.е.) на ріст та розвиток маточних буряків з’ясова- но, що за фракційним складом коренеплодів істотної різниці залежно від норм та видів посходових гербіцидів не було як чоловічостерильного компоненту, так і багатонасінного запилювача. Основна кількість маточників чоловічостерильного компоненту від 66 до 72% були масою більше 150 г, багатонасінного запилювача – від 46 до 72%, які можна висаджу- вати існуючими садильними машинами. Водночас в контролі таких коренеплодів було по компонентах відповідно – 66 та 42%. Не встановлено негативного впливу цих гербіцидів, якими обробляли маточники, на біометричні показники насінників. Проте виявлені значні порушення плоїдності рослин компонентів маточних буряків. Обприскування маточних цукрових буряків максимальними дозами гербіцидів, які рекомендовані для використання на фабричних цукрових буряках, кількість диплоїдів зменшилася на 51,3–54,2%, водночас як кількість міксоплоїдів збільшилася в 3,9–4,1 рази порівняно з контролем. Найменших змін хромосомний апарат зазнав за обробки маточників гербіцидом Бетанал Експерт, к.е. в нормі 1 л/га. Аналіз насіння показав, що навіть при таких значних порушеннях плоїдності рослин компонентів маточних цукрових буряків, не спостерігається значного впливу гербіцидів на якість насіння і, особливо на його доброякісність. За використання гербіциду Бетанал Експерт, к.е. як в повній нормі, так і в половинній нормі від рекомендованої та гербіциду Центуріон, к.е. в половинній нормі від рекомендованої не призвело до зниження схожості та доброякісності насіння. Схожість насіння становила 66–72% (у контролі 66%), доброякісність – 96,1–97,6% у контролі 96,6% (НІР05 = 2,6%).
Ключові слова плоїдність рослин, густота, фракція коренеплодів, чоловічо-стерильний компонент, багатонасінний запилювач, доброякісність, схожість