Уманський НУС | сьогодні: 23.04.2024

ЗАЛЕЖНІСТЬ УРОЖАЙНОСТІ БУЛЬБ КАРТОПЛІ ВІД СОРТОВИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ТА НАПРЯМКУ РЯДКІВ В АГРОФІТОЦЕНОЗІ

Автор(и) Гораш О. С., доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри рослинництва, селекції та насінництва, Подільський державний аграрно-технічний університет
М’ялковський Р.О., кандидат с.-г. наук, докторант Подільського державного аграрно-технічного університету, Подільський державний аграрно-технічний університет
Рубрика Овочівництво
рік 2018 номер журналу №1, 2018
сторінки 62-65 індекс УДК 635.21:631.526.3: 631.26
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2018-1-62-65 (Лінк)
Аннотація Вивчення впливу сортових особливостей та напрямку рядків в агрофітоценозі на урожайність бульб картоплі в умовах Правобережного Лісостепу України. Методи. Аналіз, синтез, узагальнення, польовий дослід. Результати. Результатами досліджень встановлено, що сортові особливості та напрямок рядків садіння картоплі вплинули на урожайність бульб картоплі, при цьому кращим виявився напрямок рядків із Півночі на Південь у порівнянні з напрямком із Заходу на Схід. Також слід відмітити, що урожайність сортів картоплі залежала від погодно-кліматичних умов року. Висновки. Найвищу урожайність бульб картоплі отримали при розміщенні рядків із Півночі-Південь у середньораннього сорту Диво – 38,8 т/га, середньостиглого Надійна – 33,5 т/га, та середньопізнього Дар – 38,4 т/га. Найнижчі показниками урожайності бульб картоплі відмічали у середньоранніх сортів – Легенда – 28,7 т/га, середньостиглих – Віра – 27,0 т/га і середньопізніх – Оксамит – 25,1 т/га. За напрямком рядків із Заходу на Схід у досліджуваних сортів було встановлено дещо нижчі показники урожайності. Так, з поміж середньоранніх сортів урожайність бульб картоплі у сорту Диво була нижчою на 0,7 т/га, Легенда – 1,7 т/га, Малинська біла – 1,0 т/га. Аналогічні показники і у середньостиглих сортів: Віра – 0,6 т/га; Слов’янка – 1,4 т/га, Надійна – 1,3 т/га та середньопізніх сортів: Оксамит – 0,9 т/га; Алладін – 1,9 т/га; Дар – 1,3 т/га. Найбільше на формування урожайності рослин картоплі впливали сортові особливості (фактор А) – 46,8 %, напрямок рядків (фактор В) – 31, %, взаємодія сортових особливостей та напрямку рядків (АВ) – 17,8 %, вплив інших неврахованих факторів – 3,9 %.
Ключові слова картопля, сорт, напрям рядків, агрофітоценоз, урожайність