МОРФОГЕНЕЗ СОЛЕСТІЙКИХ КЛІТИННИХ ЛІНІЙ РИЖІЮ ЯРОГО

Автор(и) Любченко І. О., , , Уманський національний університет садівництва
Рябовол Л.О., доктор с.-г. наук, професор, професор кафедри генетики, селекції рослин та біотехнологій, Уманський національний університет садівництва, Україна
Любченко А. І., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри генетики, селекції рослин та біотехнології, Уманський національний університет садівництва
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2019 номер журналу №2, 2019
сторінки 29-32 індекс УДК 581.143.5:[576.53:633.85]
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-2-29-32 (Лінк)
Аннотація У статті наведено результати аналізу індукції морфогенезу та отримання рослин-регенерантів у клітинних ліній рижію ярого, відібраних за клітинної селекції in vitro на стійкість до хлоридного засолення. Тривале культивування біоматеріалу в селективних умовах суттєво знижуює вихід рослинних структур. За індукування регенераційних процесів без селективного чинника здатність до морфогенезу зберігали 65,7 % клітинних ліній. Присутність хлориду натрію в культуральному субстраті знижувало частку морфогенноактивних біоматеріалів до 56,6 %, при цьому зафіксовано пригнічення морфогенної активності мікрокалюсів на 31,6 %. У середньому за генотипами у контрольному варіанті з одного мікрокалюса формувалось 1,9 мікропагони, а в присутності хлориду натрію – 1,3. Створені клітинні лінії рижію ярого відрізнялись за рівнем солестійкості, збереженням здатності до регенерації і морфогенною активністю мікрокалюсів, що вплинуло на результати отримання рослин-регенерантів. Загалом у результаті проведених досліджень з клітинних ліній рижію ярого, що характеризувались найвищим рівнем солестійкості, отримано 381 регенерант. Присутність у регенераційних середовищах хлориду натрію знижувало частку отримання цілісних рослин у середньому за генотипом на 45,4 %.
Ключові слова рижій ярий, морфогенез, калюсна лінія, рослина-регенерант, хлорид натрію, селективний чинник