Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

Динаміка вмісту азоту в рослинах жита озимого та коефіцієнт його використання з добрив

Автор(и) Господаренко Г.М., доктор с.-г. наук, професор кафедри агрохімії і грунтознавства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Пташник М.М., аспірант, аспірант кафедри агрохімії і грунтознавства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Агрохімія
рік 2014 номер журналу №1
сторінки 21-25 індекс УДК 631.82
Аннотація Досліджено динаміку вмісту азоту в рослинах жита озимого залежно від видів добрив, норм і строків внесення добрив. На основі проведених досліджень і даних інших учених уточнено параметри вмісту загального азоту в надземній масі жита озимого. Встановлено, що вміст азоту в рослинах жита озимого змінюється залежно від фази росту та розвитку рослин, що істотно зростає за внесення азотних добрив у підживлення. Внесення азотних добрив у нормі N30–60 напровесні збільшує вміст загального азоту в надземній масі жита озимого у фазі кущіння до 3,48–4,16 % на суху речовину. У наступні фази росту та розвитку більші показники вмісту загального азоту були за роздрібного внесення азотних добрив у два строки, які у фазі виходу рослин у трубку зростали до 3,32–3,71%, у фазі колосіння – до 1,30–1,44, у зерні – до 1,59–1,71 і в соломі до 0,43–0,46 % на суху речовину. За внесення N30–90 напровесні коефіцієнт використання азоту добрив становить 30–52%, а з підживленням посівів жита озимого дозою N30–60 на початку фази виходу рослин у трубку збільшує його до 45–73%. Але коефіцієнт використання азоту за другого підживлення становить лише 29–42% залежно від дози азотних добрив.
Ключові слова жито озиме, азотні добрива, норми і строки внесення добрив, коефіцієнт використання азоту з добрив, загальний уміст азоту