Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

Врожайність зерна ячменю ярого за тривалого застосування добрив у польовій сівозміні

Автор(и) Господаренко Г.М., доктор с.-г. наук, професор кафедри агрохімії і грунтознавства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Стасінєвич О.Ю., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри агрохімії і грунтознавства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Прокопенко Е.В., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри прикладної інженерії та охорони праці Уманського національного університет садівництва,
Рубрика Агрохімія
рік 2015 номер журналу №1
сторінки 3-7 індекс УДК 631.8:631.454
Аннотація Проаналізовано вплив тривалого застосування різних норм добрив і систем удобрення в польовій сівозміні, а також інших чинників на врожайність ячменю ярого. Обґрунтовано та доведено істотний вплив зміни параметрів показників родючості ґрунту під впливом удобрення і сівозміни на рівень і динаміку врожайності ячменю ярого. На основі проведених досліджень розроблено основні лінійні моделі впливу добрив за різні періоди проведення досліду на врожайність ячменю ярого. Математичний аналіз даних урожайності ячменю ярого у досліді за різних варіантів удобрення показав, що за низьких норм добрив (N45P45K45) не вдається її підтримувати на постійному рівні, хоч вона була вищою порівняно з ділянками без добрив. У варіантах досліду з високими дозами добрив з часом відмічено зменшення середньорічного приросту врожайності, що в першу чергу можна пояснити підвищенням вмісту в ґрунті рухомих форм елементів живлення і оптимальним забезпеченням ними рослин. Тобто поживний режим ґрунту вже не є лімітуючим чинником формування врожаю ячменю ярого. Подальше його підвищення можливе за рахунок такого чинника, як сорт.
Ключові слова дози добрив, системи удобрення, родючість ґрунту, фактори впливу, ячмінь ярий