СТВОРЕННЯ НОВИХ СЕЛЕКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ ПШЕНИЦІ М’ЯКОЇ ОЗИМОЇ ЗА ГІБРИДИЗАЦІЇ ЕКОЛОГО-ГЕОГРАФІЧНО ВІДДАЛЕНИХ СОРТІВ

Автор(и) Рябовол Я.С., , аспірант, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рябовол Л.О., доктор с.-г. наук, професор, професор кафедри генетики, селекції рослин та біотехнологій, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Селекція
рік 2016 номер журналу №2, 2016
сторінки 69-72 індекс УДК 631.527.581.143:633.11
Аннотація Створення нових високопродуктивних сортів пшениці м’якої озимої, які включатимуть у свою генетичну структуру все цінне, що має в генофонді вид, є одним з основних та перспективних напрямів селекції. В статті наведено результати гібридизації сортів різних еколого-географічних зон, які вирізнялися високою врожайністю та ранньостиглістю. Показано можливість створення зразків, які б поєднували визначені господарсько-цінні ознаки. Проаналізовано сумісність сортів вітчизняної та зарубіжної селекції та отримано вихідний матеріал пшениці м’якої озимої. Визначено відсоток формування насіння в різних комбінаціях cхрещування. Встановлено, що сорт Matrix характеризується високим рівнем перехресної сумісності, а це дозволяє використову- вати його як материнську форму низки гібридних комбінацій з метою створення високопродуктивних ранньостиглих матеріалів.
Ключові слова пшениця, перехресна сумісність, гібридизація, донор, вихідний матеріал