РЕГУЛЯТОРНА МОДИФІКАЦІЯ ЖИВИЛЬНОГО СЕРЕДОВИЩА ДЛЯ РИЗОГЕНЕЗУ РОСЛИН ЖИТА ОЗИМОГО В КУЛЬТУРІ IN VITRO

Автор(и) Рябовол Я.С., , аспірант, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рябовол Л.О., доктор с.-г. наук, професор, професор кафедри генетики, селекції рослин та біотехнологій, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Селекція
рік 2017 номер журналу №2,2017
сторінки 64-67 індекс УДК 631.527.581.143:633.14
Аннотація У селекційному процесі особлива увага приділяється вихідному матеріалу як джерелу нових господарсько- цінних ознак. Для пошуку та створення нових форм доцільно використовувати сучасні біотехнологічні методи. В статті викладено результати досліджень стимуляції умов індукції ризогенезу та укорінення рослин цінних зразків жита озимого в культурі in vitro за використання мікроклонування, як способу отримання генетично ідентичного матеріалу, під час розмноження самонесумісних форм культури. Розроблено середовище для індукції розвитку кореневої системи рослин жита озимого. Визначено вплив екзогенних ауксинів і гіберелінів на укорінення біоматеріалу. Доведено, що концентрація 1,0 мг/л індолілоцтової кислоти та 0,5 мг/л гіберелінової кислоти у модифікованому живильному середовищі Мурасіге–Скуга є оптимальною для формування та інтенсивного наростання коренів біоматеріалу за мікроклонального розмноження рослин. При використанні цього середовища в середньому за повторностями 96,3 % зразків формувало розгалужену кореневу систему. Встановлено, що ризогенез клонованого матеріалу є генетично обумовленим чинником.
Ключові слова жито озиме, генотип, ризогенез, живильне середовище, гіберелінова кислота.