Товарний стан плодів баклажана, перцю солодкого та помідора за умов короткострокового зберігання

Автор(и) Осокіна Н.М., доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри технології зберігання і переробки зерна Уманського національного університету садівництва, Уманський національний університет садівництва, Україна
Костецька К.В., , викладач кафедри технології зберігання і переробки зерна (факультет інженерно-технологічний) Уманського національного університету садівництва, Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика Первинна обробка продуктів рослинництва
рік 2014 номер журналу №2
сторінки 36-41 індекс УДК 635.64:664.8.03
Аннотація Cтаття присвячена встановленню оптимальної тривалості зберігання плодів баклажана сортів Алмаз і Геліос технічного ступеня стиглості, перцю солодкого сорту Новогогошари технічного та біологічного ступеня стиглості, помідора сорту Іскорка червоного ступеня стиглості; визначення товарних і якісних показників під час зберігання в умовах сховища без охолодження та холодильника. Експериментальна частина роботи виконана впродовж 2007– 2009 рр. в умовах лабораторії кафедри технології зберігання і переробки зерна, навчально-науково-виробничого відділу Уманського національного університету садівництва. Тривалість короткострокового зберігання плодів баклажана, перцю солодкого та помідора в холодильнику становить 15 діб, що відповідає рекомендаціям стандартів на свіжу сировину. Встановлено істотний вплив умов зберігання плодових овочів у сховищі без охолодження на їх якість та тривалість зберігання. Тривалість короткострокового зберігання плодів баклажана, перцю солодкого та помідора в сховищі без охолодження скорочується на 20% у порівнянні зі зберіганням у холодильнику та становить 12 діб. На розмір втрат і відходів під час зберiгання впливають різні чинники, як внутрiшнi, так і зовнiшнi. До внутрiшнiх відносяться ті біологічні механізми, що формують властивості овочів, до зовнішніх – умови та термін зберігання. Абсолютний відхід відбувається в результаті травм, ураження бактеріальними, грибковими захворюваннями, пошкодження функціональними розладами, а втрати маси – унаслідок дихання овочів і втрати вологи. За холодильного зберігання вихід стандартної продукції для баклажана – 89–93% з перевагою сорту Геліос, перцю солодкого – 84–89% з перевагою біологічного ступеня стиглості, помідора – 89–91%. В сховищі без охолодження рівень стандартної продукції знижується до 81–92%. Співвідношення стандартної продукції і технічного браку плодів баклажана, перцю солодкого та помідора під час зберігання в сховищі без охолодження складає 11–53:1, тоді як у холодильнику – 14–42:1, а стандартної продукції і абсолютного відходу відповідно 18–47:1 та 28–82:1. Рівень технічного браку та абсолютного відходу під час зберігання в сховищі без охолодження складає відповідно 1,7–7,6% та 1,9–4,7%, тоді як в холодильнику – відповідно 2,2–6,4% і 1,0–3,1%.
Ключові слова баклажан, перець солодкий, помідор, сорт, ступінь стиглості, короткострокове зберігання, товарний стан